| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Center Frequency: | 1000 MHz |
| Pass Band: | 995 - 1005 MHz |
| Insertion Loss: | < = 2.0 dB |
| VSWR: | < = 2.0 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 70 dBc from DC to 900 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 70 dBc from 1100 MHz to 3000 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.10 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 60 C |
| Storage Temperature: | - 55 °C to + 90 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | White Epoxy Paint |
| Height: | 0.6 " |
| Width: | 2.25 " |
| Length: | 4.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |