| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 1356 MHz |
| Pass Band: | 13555 - 13565 MHz |
| Insertion Loss: | < 2.7 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 35 dBc from DC to 1300 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 35 dBc from 1412 to 3000 MHz |
| Phase Linearity: | 1.0 deg |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 70 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 1.10 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |