| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 1420 MHz |
| Pass Band: | 1410 - 1430 MHz |
| Insertion Loss: | < 3.0 dB |
| VSWR: | < 1.75 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 70 dBc at 1240 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 70 dBc at 1600 ; > 50 dB at 2700 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 20 C to + 70 C |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.375 " |
| Width: | 0.700 " |
| Length: | 1.500 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |