| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , 5 section |
| Center Frequency: | 1575 MHz |
| Pass Band: | 1565 - 1585 MHz |
| Insertion Loss: | < 2 dB |
| VSWR: | < 1.3 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 70 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 1.00 " |
| Width: | 1.50 " |
| Length: | 5.75 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |