| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 160 MHz |
| Bandwidth @ 3 dB: | 4.7 MHz |
| Pass Band: | 159 - 161 MHz |
| Insertion Loss: | 10 dB |
| VSWR: | 2 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 60 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC to 140 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 172 to 1000 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 54 C to 100 C |
| Mounting: | On PC Board |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.23 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.00 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |