| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , Combline , 5 Pole |
| Center Frequency: | 3425 MHz |
| Pass Band: | 3412.5 - 3437.5 MHz |
| Insertion Loss: | = 2.2 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | 40 dBc (min) at 3325 ; 60 dBc (min), 65 dBc (goal) at 3275 ; 70 dBc (min) at 1625 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 40 dBc (min) at 3475 ; 60 dBc (min), 65 dBc (goal) at 3575 ; 70 dBc (min) at 5225 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Storage Temperature: | -55 °C to +90 °C |
| Mounting: | On PC Board |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.40 " |
| Width: | 0.75 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |