| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 2250 MHz |
| Pass Band: | 2230 - 2270 MHz |
| Insertion Loss: | < 2.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 60 dB at 2100 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 60 dB at 2400 MHz |
| Continuous RF Power: | 25.00 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 70 C |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.60 " |
| Width: | 1.00 " |
| Length: | 3.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |