| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 38500 MHz |
| Pass Band: | 38100 - 38900 MHz |
| Insertion Loss: | < = 3.0 dB |
| Ripple and Flatness: | < 0.5 dB |
| VSWR: | < 2.0 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Upper Limit: | > 30 dBc at 37000 MHz and 40000 MHz |
| Continuous RF Power: | 20.00 W |
| Operating Temperature: | - 35 C to + 70 C |
| Storage Temperature: | - 40 °C to + 90 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | K-Type Female/Male |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |