| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , Combline , 4 Pole |
| Center Frequency: | 4450 MHz |
| Pass Band: | 4400 - 4500 MHz |
| Insertion Loss: | 1.0 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Upper Limit: | 60 dBc (min) at 5.4 GHz and 16.55 GHz MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 10 C to + 65 C |
| Storage Temperature: | -30 °C to +85 °C |
| Mounting: | On PC Board |
| Connectors: | 0.018" RF Pins |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.40 " |
| Width: | 0.60 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Drop-in |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |