| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 5300 MHz |
| Pass Band: | 5250 - 5350 MHz |
| Insertion Loss: | < 3.0 dB |
| Ripple and Flatness: | 0.05 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Upper Limit: | > 35 dBc, at 5985 MHz |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 85 C |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.20 " |
| Width: | 0.38 " |
| Length: | 0.55 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |