| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , 8 pole |
| Center Frequency: | 755 MHz |
| Pass Band: | 747 - 762 MHz |
| Insertion Loss: | < = 2 dB |
| Ripple and Flatness: | < = 1 dB |
| Return Loss: | > = 15 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 70 dBc from DC to 732 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 70 dBc from 775 to 3500 MHz |
| Continuous RF Power: | 100.00 W |
| Operating Temperature: | + 15 C to + 40 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | N-Type Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 2.00 " |
| Width: | 4.00 " |
| Length: | 8.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |