| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 1450 MHz |
| Pass Band: | 1425 - 1475 MHz |
| Insertion Loss: | < 6 dB |
| Ripple and Flatness: | 0.2 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Continuous RF Power: | 0.10 W |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | MCX female and MCX female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.40 " |
| Width: | 0.60 " |
| Length: | 2.50 " |
| Detail: | Bandwidth: 6 dB = 50 MHz |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |