| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , Butterworth response , L/C , surface mount |
| Center Frequency: | 159 MHz |
| Pass Band: | 156.6 - 161.4 MHz |
| Insertion Loss: | < = 7 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 45 dBc |
| Rejection Lower Limit: | 145 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 172 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.10 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 60 C |
| Mounting: | On PC Board |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.40 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.00 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |