| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Center Frequency: | 1920 MHz |
| Pass Band: | 1920 - 1980 MHz |
| Insertion Loss: | < = 2 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 20 dBc |
| Rejection Lower Limit: | 1890 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 2010 MHz |
| Continuous RF Power: | 50.00 W |
| Operating Temperature: | -40 C to +85 C |
| Storage Temperature: | -55 C to +90 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | N-Type Female/Male |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1.75 " |
| Width: | 2.00 " |
| Length: | 5.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |