| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 215 MHz |
| Pass Band: | 212 - 218 MHz |
| Insertion Loss: | = 10 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 60 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC - 190 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 240 - 900 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 60 C |
| Storage Temperature: | -40 C to +90 C |
| Mounting: | On PC Board |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.38 " |
| Width: | 0.51 " |
| Length: | 1.49 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |