| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 3000 MHz |
| Pass Band: | 2950 - 3050 MHz |
| Insertion Loss: | < = 3.0 dB |
| Ripple and Flatness: | < = +/- 0.3 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 50 dBc from DC � 2680 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 50 dBc at 3320 ; > = 55 dBc from 10000 - 12000 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | 0.018" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.75 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Drop-in |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |