| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass , L/C , 5 Section |
| Center Frequency: | 70 MHz |
| Bandwidth @ 3 dB: | 2.3 MHz |
| Pass Band: | 68.2 - 71.8 MHz |
| Insertion Loss: | < 5.5 dB |
| Return Loss: | 20 dB |
| Operating Temperature: | 25 C to 35 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Height: | 1.0 " |
| Width: | 1.0 " |
| Length: | 4.0 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |