| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , Combline |
| Center Frequency: | 8450 MHz |
| Pass Band: | 8330 - 8570 MHz |
| Insertion Loss: | < 2.5 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 50 dBc at 7200 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 60 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | 0.012" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.40 " |
| Width: | 0.60 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Drop-in |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |