| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , Combline , 5 Pole |
| Center Frequency: | 9100 MHz |
| Pass Band: | 8950 - 9250 MHz |
| Insertion Loss: | < 2 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 70 dBc from DC to 8200 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 70 dBc from 10000 to 20000 MHz |
| Group Delay Variation: | 0.5 nsec |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 60 C |
| Storage Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.75 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |