| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 1843 MHz |
| Pass Band: | 1805.5 - 1880.5 MHz |
| Insertion Loss: | 1.5 dB |
| Return Loss: | 14 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 50 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC - 1710 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 1965 - 3000 MHz |
| Continuous RF Power: | 40.00 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 80 C |
| Storage Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Mounting: | RF Pin |
| Connectors: | 0.018" RF Pins |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.80 " |
| Width: | 1.20 " |
| Length: | 4.00 " |
| Package Type: | Drop-in |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |