| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 2560 MHz |
| Pass Band: | 2509 - 2611 MHz |
| Insertion Loss: | < 0.65 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 60 dBc from DC to 1500 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.10 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 70 C |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.15 " |
| Width: | 0.38 " |
| Length: | 0.38 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |