| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Center Frequency: | 28050 MHz |
| Pass Band: | 27550 - 28550 MHz |
| Insertion Loss: | < = 3.0 dB |
| Ripple and Flatness: | +/- 0.3 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 70 dBc from DC to 25550 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 70 dBc from 30600 MHz to 40000 MHz |
| Group Delay Variation: | 0.5 nsec |
| Phase Linearity: | 1.5 deg |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 45 C to + 85 C |
| Storage Temperature: | - 55 °C to + 125 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | K-Type Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | TBD |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 2.75 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |