| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , L/C |
| Center Frequency: | 430 MHz |
| Pass Band: | 421.5 - 438.5 MHz |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.31 " |
| Width: | 0.43 " |
| Length: | 1.50 " |
| Detail: | Bandwidth at 30 dB: 68 MHz Bandwidth at 70 dB: 140 MHz |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |