| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 550 MHz |
| Pass Band: | 540 - 560 MHz |
| Insertion Loss: | 6.3 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 50 dBc |
| Rejection Lower Limit: | 503 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 607 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.10 W |
| Operating Temperature: | - 45 C to + 65 C |
| Storage Temperature: | - 55 °C to + 70 °C |
| Weight: | 0.5 Ounces nominal |
| Height: | 0.312 " |
| Width: | 0.436 " |
| Length: | 1.050 " |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |