| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 5775 MHz |
| Pass Band: | 5575 - 5975 MHz |
| Insertion Loss: | < = 3.5 dB |
| Ripple and Flatness: | < = 1 dB |
| VSWR: | < = 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 30 dBc from DC - 5290 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 40 dBc from 6500 to 18000 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 70 C |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.25 " |
| Width: | 0.38 " |
| Length: | 0.55 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |