| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , SMD |
| Center Frequency: | 8000 MHz |
| Pass Band: | 7850 - 8150 MHz |
| Insertion Loss: | < 4 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 65 dBc from DC to 6000 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 65 dBc from 10000 to 18000 MHz |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 80 C |
| Mounting: | On PC Board |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.25 " |
| Width: | 0.38 " |
| Length: | 1.00 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |