| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, 5 Pole Combline |
| Center Frequency: | 24900 MHz |
| Pass Band: | 24300 - 25500 MHz |
| Insertion Loss: | < 1 dB |
| Ripple and Flatness: | < +/- 0.25 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 60 dBc |
| Rejection Lower Limit: | 100 to 21100 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 3100 to 36000 MHz |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 1.7 ounces |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |