| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , tubular |
| Center Frequency: | 368 MHz |
| Pass Band: | 358 - 378 MHz |
| Insertion Loss: | 1.9 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 50 dBc from DC to 317.5 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 55 dBc from 417.5 to 6000 MHz |
| Continuous RF Power: | 40.00 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 70 C |
| Connectors: | TNC male and TNC female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 4.2 Ounces |
| Length: | 3.50 " |
| Diameter: | 0.75 |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |