| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , 4 section |
| Center Frequency: | 70 MHz |
| Pass Band: | 68 - 72 MHz |
| Insertion Loss: | < 3.5 dB |
| Return Loss: | 20 dB |
| Operating Temperature: | 25 C to 35 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1.00 " |
| Width: | 1.00 " |
| Length: | 4.00 " |
| Detail: | Bandwidth at : 40 dB: < 8 MHz Bandwidth at 3db: 3.5 |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |