| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 800 MHz |
| Pass Band: | 780 - 820 MHz |
| Insertion Loss: | < = 4.5 dB |
| Return Loss: | > = 14 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 90 dBc from DC to 700 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 85 dBc from 900 to 2000 ; > = 75 dBc from 2001 to 4000 ; > = 55 dBc from 4001 to 6000 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.25 W |
| Operating Temperature: | - 55 C to + 105 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.275 " |
| Width: | 0.394 " |
| Length: | 1.575 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |