| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 122 MHz |
| Pass Band: | 119 - 125 MHz |
| Insertion Loss: | < = 6.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 30 dBc |
| Rejection Lower Limit: | 109.5 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 133.5 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.50 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 60 C |
| Mounting: | On PC Board |
| Connectors: | 0.017" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.42 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 0.50 " |
| Package Type: | Drop-in |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |