| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , 5 pole , Combline |
| Center Frequency: | 18600 MHz |
| Pass Band: | 18100 - 19100 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.0 dB |
| VSWR: | < 1:5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Continuous RF Power: | 0.10 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 70 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.5 " |
| Width: | 0.5 " |
| Length: | 1.5 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |