| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter, Veritcal PC Mount |
| Center Frequency: | 480 MHz |
| Pass Band: | 468 - 492 MHz |
| Insertion Loss: | 5.5 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 66 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC to 426 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 534 to 4000 MHz |
| Group Delay Variation: | 46.0 nsec |
| Continuous RF Power: | 2.00 W |
| Operating Temperature: | - 54 C to + 80 C |
| Storage Temperature: | -56° C - +80° C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | 0.040" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.58 " |
| Width: | 0.73 " |
| Length: | 5.115 " |
| Detail: | Filter is designed to meet MIL-STD 202 |
| Package Type: | Drop-in |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |