| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , Combline , 7 Resonator |
| Center Frequency: | 5160 MHz |
| Pass Band: | 5040 - 5280 MHz |
| Insertion Loss: | 1.25 dB |
| VSWR: | 2 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | 55 dBc min from 0 - 4800 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 55 dBc min from 5550 - 12000 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.10 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 60 C |
| Storage Temperature: | -55 °C to +90 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.70 " |
| Width: | 0.70 " |
| Length: | 3.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |