| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 867 MHz |
| Pass Band: | 847 - 887 MHz |
| Insertion Loss: | 1.0 dB |
| Return Loss: | 16 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | 45 dBc at 797 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 50 dBc at 937 MHz |
| Continuous RF Power: | 5.00 W |
| Operating Temperature: | -40 C to +85 C |
| Storage Temperature: | +55 C to +90 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1.00 " |
| Width: | 2.00 " |
| Length: | 4.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |