| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Center Frequency: | 873 MHz |
| Pass Band: | 851 - 894 MHz |
| Insertion Loss: | 1.5 dB |
| Ripple and Flatness: | 1 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 50 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC - 835 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 910 - 2000 MHz |
| Continuous RF Power: | 100.00 W |
| Operating Temperature: | -40 C to +85 C |
| Storage Temperature: | -55 C to +90 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | N-Type Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 2.75 " |
| Width: | 4.00 " |
| Length: | 10.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |