| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 1800 MHz |
| Pass Band: | 1750 - 1850 MHz |
| Ripple and Flatness: | < 0.5 dB |
| VSWR: | < 2 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 30 dBc at 1400 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 60 dBc at 2000 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.10 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 60 C |
| Mounting: | reflow soldering tabs at 220° C – 230° C at 10 sec max |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 1.00 " |
| Length: | 2.00 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |