| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 1975 MHz |
| Pass Band: | 1919 - 2031 MHz |
| Insertion Loss: | < 2 dB |
| Ripple and Flatness: | < 0.5 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > = 50 dBc from 160 to 1851.2 ; > = 25 dB at 1885.2 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > = 55 dB from 2099.2 to 18000 ; > = 25 dB at 2065.5 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | + 15 C to + 30 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 5.6 Ounces |
| Height: | 0.88 " |
| Width: | 1.00 " |
| Length: | 5.70 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |