| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , 8 pole , Combline |
| Center Frequency: | 32050 MHz |
| Bandwidth @ 3 dB: | 2100 MHz |
| Pass Band: | 31800 - 32300 MHz |
| Insertion Loss: | < 2.0 dB |
| VSWR: | < 1.7 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 40 dBc |
| Rejection Lower Limit: | 30000 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 34100 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | K-Type Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.5 " |
| Width: | 0.5 " |
| Length: | 2.0 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |