| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 430 MHz |
| Pass Band: | 410 - 450 MHz |
| Insertion Loss: | < = 2.0 dB |
| Return Loss: | 15 dB |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 40 dBc at 360 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 50 dBc from 505 - 900 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 80 C |
| Storage Temperature: | - 40C to +85C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1 " |
| Width: | 4 " |
| Length: | 3.5 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |