| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , 8 Pole Combline |
| Center Frequency: | 7000 MHz |
| Pass Band: | 6800 - 7200 MHz |
| Insertion Loss: | 1 dB |
| Ripple and Flatness: | +/- 0.25 dB |
| VSWR: | 1.6 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | >= 60 dBc from DC to 6400 MHz |
| Rejection Upper Limit: | >= 60 dBc from 7800 to 15000 MHz |
| Group Delay Variation: | 100.0 nsec |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Mounting: | Through Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | 17.64 Ounces nominal |
| Height: | 0.79 " |
| Width: | 0.46 " |
| Length: | 4.18 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |