| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Center Frequency: | 720 MHz |
| Pass Band: | 699 - 741 MHz |
| Insertion Loss: | 1.5 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 40 dBc |
| Rejection Lower Limit: | 650 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 790 MHz |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Storage Temperature: | -50 °C to +90 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1.00 " |
| Width: | 1.00 " |
| Length: | 4.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |