| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , 5 pole |
| Center Frequency: | 800 MHz |
| Pass Band: | 775 - 825 MHz |
| Insertion Loss: | < 4.0 dB |
| VSWR: | < 2 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 45 dBc |
| Rejection Lower Limit: | 700 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 900 MHz |
| Mounting: | reflow soldering tabs at 220° C – 230° C at 10 sec max |
| Connectors: | 0.020" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Weight: | 0.6 Ounces |
| Height: | 0.375 " |
| Width: | 0.500 " |
| Length: | 1.000 " |
| Package Type: | Surface Mount |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |