| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Center Frequency: | 90 MHz |
| Pass Band: | 87 - 93 MHz |
| Insertion Loss: | < 2.0 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection CH1: | 10 - 47 MHz |
| Rejection Power: | 100 dBc |
| Rejection CH2: | 152 - 610 MHz |
| Continuous RF Power: | 40.00 W |
| Peak RF Power: | 1000 W |
| Operating Temperature: | -40 C to 85 C |
| Storage Temperature: | -55 to 90 °C |
| Mounting: | Through Holes in Body |
| Connectors: | N-Type Female/Male |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Weight: | TBD |
| Height: | 1.55 " |
| Width: | 1.5 " |
| Length: | 12 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |