| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , Combline , 6 pole |
| Center Frequency: | 1120 MHz |
| Pass Band: | 1082 - 1158 MHz |
| Insertion Loss: | < 1.5 dB |
| VSWR: | < = 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 60 dB at 980 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 40 dB at 1300 MHz |
| Continuous RF Power: | 5.00 W |
| Operating Temperature: | - 30 C to + 70 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 1.00 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 2.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |