| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Combline Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 1120 MHz |
| Pass Band: | 1082 - 1158 MHz |
| Insertion Loss: | < 2.0 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | 60 dBc at 980 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 40 dBc at 1300 MHz |
| Connectors: | SMA Female/Male |
| Height: | 0.75 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 2.00 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |