| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 4350 MHz |
| Pass Band: | 4200 - 4500 MHz |
| Insertion Loss: | < 1 dB |
| Ripple and Flatness: | < 0.25 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 60 dBc at 3900 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 60 dBc at 4800 MHz |
| Phase Linearity: | 5.0 deg |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Storage Temperature: | + 125 °C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | SMA Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.75 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 4.85 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |