| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter , L/C , 8 section |
| Center Frequency: | 722 MHz |
| Pass Band: | 698 - 746 MHz |
| Insertion Loss: | 1.1 dB |
| Ripple and Flatness: | 0.3 dB |
| VSWR: | 1.3 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Lower Limit: | > 30 dBc from 0 �¢ï¿½ï¿½ 640 MHz |
| Rejection Upper Limit: | > 30 dBc from 800 �¢ï¿½ï¿½ 2500 MHz |
| Continuous RF Power: | 60.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Mounting: | Through Holes in Body |
| Connectors: | N-Type Female/Male |
| Finish: | White Epoxy Paint |
| Height: | 1.55 " |
| Width: | 1.50 " |
| Length: | 10.00 " |
| Detail: | Bandwidth at:1 dB at 48 MHz min, 60 MHz goal |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |