| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 9425 MHz |
| Pass Band: | 9100 - 9750 MHz |
| Insertion Loss: | 1.4 dB |
| VSWR: | 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 80 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC �¢ï¿½ï¿½ 8255 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 10450 �¢ï¿½ï¿½ 18000 MHz |
| Group Delay Variation: | 2.5 nsec |
| Phase Linearity: | 10.0 deg |
| Continuous RF Power: | 1.00 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 85 C |
| Storage Temperature: | -55 °C to +90 °C |
| Mounting: | Through Holes in Body |
| Connectors: | 0.018" RF Pins |
| Finish: | Silver Plated |
| Height: | 0.25 " |
| Width: | 0.39 " |
| Length: | 1.42 " |
| Package Type: | Drop-in |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |