| Parameter | Specification |
|---|---|
| Component Type: | Band Pass |
| Description: | Bandpass Filter |
| Center Frequency: | 40 MHz |
| Pass Band: | 38.5 - 41.5 MHz |
| Insertion Loss: | < 5 dB |
| VSWR: | < 1.5 :1 |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Rejection Power: | 40 dBc |
| Rejection Lower Limit: | DC to 30 MHz |
| Rejection Upper Limit: | 50 to 200 MHz |
| Continuous RF Power: | 0.10 W |
| Operating Temperature: | - 40 C to + 70 C |
| Mounting: | Tapped Holes in Body |
| Connectors: | BNC Female/Female |
| Finish: | White Epoxy Paint per MIL-PRF-22750F |
| Height: | 0.50 " |
| Width: | 0.50 " |
| Length: | 1.50 " |
| Package Type: | Connectorized |
| * NOTE: Length dimensions excludes connectors, RF pins and tabs. | |